Co zobaczyć w Portugalii?

Portugalia to kraj pełen uroku, historii i kultury, który zachwyca swoją różnorodnością krajobrazów, zabytków i atrakcji. Jeśli planujesz odwiedzić Portugalię, oto kilka propozycji, co zobaczyć w tym pięknym kraju.

Spis treści

Lizbona

Lizbona to stolica i największe miasto Portugalii, położone nad rzeką Tag i Oceanem Atlantyckim. Lizbona zachwyca swoją architekturą, klimatem i atmosferą. Warto zwiedzić zabytkowe dzielnice, takie jak Alfama, Baixa, Chiado czy Bairro Alto, podziwiać widoki z licznych punktów widokowych i zamków, a także skorzystać z historycznych tramwajów i wind. Nie można też pominąć słynnego Mostu 25 Kwietnia, Muzeum Narodowego Azulejos czy Wieży Belem. Lizbona to także raj dla smakoszy, którzy mogą spróbować lokalnych specjałów, takich jak pastel de nata, bacalhau czy wino porto.

Lizbona jest także miastem o bogatej historii i kulturze. To tutaj narodził się sławny poeta Fernando Pessoa, który pisał pod wieloma pseudonimami i uważany jest za jednego z największych pisarzy portugalskich XX wieku. To tutaj też znajduje się najstarsza księgarnia na świecie – Bertrand – założona w 1732 roku. A w dzielnicy Belém można podziwiać pomnik Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos), który upamiętnia portugalskich żeglarzy i podróżników z epoki wielkich odkryć geograficznych.

Porto

Porto to drugie co do wielkości miasto Portugalii, położone nad rzeką Douro i Oceanem Atlantyckim. Porto jest znane jako stolica wina porto i jako miasto o bogatej historii i kulturze. Warto zwiedzić zabytkowe centrum miasta, wpisane na listę UNESCO, z takimi atrakcjami jak Katedra Sé, Księgarnia Lello, Dworzec São Bento czy Most Luís I. Nie można też zapomnieć o odwiedzeniu piwnic wina porto na drugim brzegu rzeki Douro w Vila Nova de Gaia, gdzie można skosztować tego wyśmienitego trunku i dowiedzieć się o jego produkcji.

Porto to także miasto o wielkim znaczeniu dla portugalskiej tożsamości narodowej. To tutaj rozpoczęła się rewolucja goździków w 1974 roku, która obaliła dyktaturę Salazara i przywróciła demokrację w kraju. To tutaj też urodził się Henryk Żeglarz (Infante Dom Henrique), który był jednym z głównych inicjatorów portugalskich wypraw morskich i odkrycia nowych lądów.

Sintra

Sintra to malownicze miasteczko położone na wzgórzach Serra de Sintra, około 30 km na zachód od Lizbony. Sintra jest słynna ze swoich bajkowych pałaców i zamków, które stanowią niezwykłe połączenie różnych stylów architektonicznych i epok historycznych. Warto odwiedzić Pałac Narodowy w Sintrze, Pałac Pena, Quinta da Regaleira, Zamek Maurów czy Pałac Monserrate. Sintra jest także otoczona piękną przyrodą, która zachęca do spacerów i wycieczek rowerowych. Nieopodal Sintry znajdują się także urokliwe plaże i przylądki, takie jak Praia da Adraga czy Cabo da Roca.

Sintra była ulubionym miejscem wielu artystów i pisarzy, którzy czerpali inspirację z jej romantycznego klimatu i krajobrazu. Lord Byron nazwał ją “rajem na ziemi”, a Hans Christian Andersen napisał, że “Sintra jest najpiękniejszym miejscem na świecie”. Sintra jest także miejscem o wielkim znaczeniu historycznym i politycznym. To tutaj podpisano traktat z 1808 roku, który zakończył francuską okupację Portugalii. A w 1949 roku odbyła się tajna konferencja między Winstone Churchill’em a Francisco Franco, na której omawiano kwestie związane z hiszpańską neutralnością w czasie II wojny światowej.

Portugalia to kraj pełen niespodzianek i odkryć, który z pewnością spełni oczekiwania każdego podróżnika. Nie zwlekaj i zaplanuj swoją podróż do Portugalii już dziś!

źródło: doportugalii.pl, fot: Oleg Shakurov / Pixabay

Dodaj komentarz