Zarejestruj nazwę Użytkownika

"Zemsty" A. Wajdy - recenzja filmowa - ściąga eksperta

< powrót

Ściąga eksperta

 • recenzja – opublikowane w prasie lub innych środkach społecznego przekazu omówienie nowej publikacji książkowej lub imprezy artystycznej (spektaklu, koncertu, wystawy itp.). Zawiera zazwyczaj podstawowe informacje o przedmiocie oraz jego ocenę (wg Słownika terminów literackich, M. Głowińskiego)
 • recenzja to gatunek publicystyczny, polegający na krytycznej (pozytywnej lub negatywnej) analizie książki, filmu, spektaklu teatralnego, audycji radiowej, koncertu, wystawy); składa się ona z dwóch części: sprawozdawczej – informacja o tytule, autorze, temacie, czasie i miejscu zdarzeń, bohaterach, a w przypadku filmu czy spektaklu, także o aktorach, reżyserze, scenografie itp.; oceniającej – np. reżyser i jego artystyczna wizja, wierność lub dowolność realizacji wobec pierwotnego tekstu, scenografia, gra aktorów, kostiumy, oprawa muzyczna, tło i nastrój, ocena zachęcająca lub odradzająca
 • PLAN RECENZJI - tytuł powinien zachęcić do przeczytania recenzji; zdanie wprowadzające (tytuł, autor omawianego utworu, sposób zetknięcia się z dziełem); określenie problematyki utworu (gatunek, rodzaj, o czym opowiada?); krótka informacja o filmie i jego twórcach (reżyser, obsada); krytyczna analiza poszczególnych elementów struktury dzieła (akcja, scenariusz, gra aktorska, zdjęcia, muzyka, kostiumy); porównanie filmu z dziełem literackim; Twoja ocena dzieła filmowego (czy warto go obejrzeć? komu byś go polecił? a może jesteś rozczarowany?); nie unikaj własnych opinii i komentarzy!; część sprawozdawcza i oceniająca nie muszą następować kolejno po sobie, mogą się przenikać!; recenzja jest sprawozdaniem, ale nie każde sprawozdanie jest recenzją!
 • KRYTERIA OCENY RECENZJI: TEMAT I FORMA (7 pkt.), KOMPOZYCJA (3 pkt.), JĘZYK I STYL (6 pkt.), ZAPIS (4 pkt.)
 • recenzja jest formą wypowiedzi pisemnej, w której analizujemy i oceniamy dzieło o sztuki lub inne wydarzenie artystyczne, medialne; recenzować możemy książki, przedstawienia teatralne, filmy, ale również wystawy czy koncerty; na podstawie recenzji czytelnicy, widzowie mogą wyrobić sobie opinię o opisywanej rzeczy, zjawisku lub osobie; najważniejsza jest nasza subiektywna opinia o tym, co nas przekonuje lub nie; co nam się podoba, a co nie zyskuje naszej akceptacji!; rozróżniamy wiele typów recenzji; jednym z popularniejszych jest recenzja filmu
 • recenzję najlepiej zacząć od krótkiego wprowadzenia w temat; musimy poinformować czytelnika, o czym piszemy; wprowadzenie powinno być zwięzłe; nie podajemy w nim szczegół takich jak: w życiorys reżysera filmu; na przykład: »Zemsta« Andrzeja Wajdy to kinowa adaptacją komedii Aleksandra Fredry o tym samym tytule.
 • przed przystąpieniem do redagowania recenzji powinniśmy najpierw zebrać materiał, przeczytać wywiady z reżyserem i twórcami, poszerzyć swoja wiedze na temat innych osiągnięć występujących w filmie aktorów itd.
 • po krótkim przedstawieniu, co jest przedmiotem recenzji, należy rozwinąć część opisową, podając więcej szczegółów; informujemy czytelnika o autorze, reżyserze i aktorach; w celu uatrakcyjnienia wypowiedzi warto dodać informacji dotyczące okoliczności i przyczyn ekranizacji utworu; na przykład: Andrzej Wajda do ekranizacji »Zemsty« przygotowywała się już od dłuższego czasu. W jednym z wywiadów przyznał, że ekranizacji komedii Fredry myślał od dawna, ale odkładał, jak wiele projektów. - Zadecydował taki szczęśliwy, moim zdaniem, zbieg okoliczności. Nagle znalazłem obsadę. Bo żeby zrobić »Zemstę«, trzeba zebrać grupę aktorów, którym można powierzyć te bardzo trudne i znane role. Obsada filmu jest iście gwiazdorska. Główne role zagrali wybitni polscy aktorzy. W postać Papkina wcielił się Roman Polański. Dwóch oponentów - Cześnika i Rejenta - zagrali Janusz Gajos i Andrzej Seweryn. W ekranizacji nie zabrakło również Daniela Olbrychskiego w roli Dyndalskiego oraz Katarzyny Figury, która jako Podstolina próbowała oczarować wdziękiem Wacława (w tej roli Rafał Królikowski). W postać Klary wcieliła się Agata Buzek. 
 • w dalszej części w kilku zdaniach przedstawiamy treść filmu, można również zasygnalizować główne problemy utworu; przy omawianiu nie należy wgłębiać się w szczegóły fabuły, zdradzać zaskakujących zwrotów akcji, a co gorsza – zakończenia; nie opisujemy od początku do końca przebiegu wydarzeń
 • CZĘŚĆ KRYTYCZNA (OCENIAJĄCA) - zdecydowanie najłatwiej napisać recenzję według schematu: co mi było dobre? (podobało mi się) co było fatalne? (nie podobało mi się); każde krytyczne zdanie należy uargumentować; jeżeli cos nam się nie podobało MUSIMY napisać: DLACZEGO? ważne jest, by posiłkować się argumentami merytorycznymi; jak można wykorzystać ten schemat przy recenzji filmu Wajdy?
 • znakomite nazwiska nie gwarantują niestety sukcesu filmu i śmieszności; momentami na ekranie dominuje nuda i nijakość; Wajda dokonał wiernej adaptacja komedii Fredry, wprowadził niewiele zmian; mała dynamiczność akcji, sceny śmieszne w książce nie śmieszą odbiorców; film nie zachwyca tym bardziej, że od zdobywcy Oskara wszyscy oczekiwali świetnego efektu; muzyka Wojciecha Kilara – trafna, współgrająca ze stylistyką filmu – warta uwagi; znakomita zimowa scenografia (zamek w Ogrodzieńcu) wprowadziła do adaptacji wyjątkowy klimat
 • recenzja ma charakter subiektywny; po części oceniającej musi przyjść podsumowanie, którym powinny znaleźć się wnioski z naszych przemyśleń; w zależności od tego, jaki był przesłanie waszej recenzji (warto czy nie warto) w zakończeniu możecie zawrzeć zaproszenie do kina lub wypowiedz, w której odradzacie wizytę w kinie; warto też w zakończeniu umieścić dowcipną pointę
 • przykłady z recenzji: »Zemsta« jest filmem niezłym, ale nie doskonałym, ma jednak z pewnością szansę stać się przebojem polskich kin. Polacy lubią śmiać się z siebie, a komedia Fredry, mimo iż liczy sobie już prawie 200 lat, jak mało która sztuka tak celnie i dowcipnie piętnuje nasze rodzime wady i przywary.
 • »Zemsta«, mimo, iż daleko jej do arcydzieła, jest solidnym filmem, który ogląda się z zainteresowaniem i który z całą pewnością pozostanie w pamięci widzów przede wszystkim ze względu na rewelacyjne kreacje aktorskie. 
 • Największą gwiazdą filmu jest Janusz Gajos odtwarzający postać porywczego Cześnika Raptusiewicza. Sceny z jego udziałem należą do najlepszych w filmie, a prawie każdemu pojawieniu się Gajosa na ekranie towarzyszą głośne wybuchy śmiechu publiczności. Aktor doskonale zinterpretował postać, a co więcej zagrał ją w taki sposób, że mimo kostiumu wypowiadane przez niego kwestie brzmią niezwykle współcześnie, są czytelnymi aluzjami do naszych czasów. 
 • Doskonały duet z Gajosem tworzy Roman Polański, który wcielił się w postać Papkina, bohatera uważanego za najzabawniejszego, ale też najtrudniejszego do zagrania w całej sztuce. Polański jako Lew Północy sprawdził się znakomicie. Drobny, chudy, wiecznie przestraszony, budzi współczucie, a jednocześnie rozbawia do łez.

Według "Słownika terminów literackich" pod redakcją M. Głowińskiego recenzja to: opublikowane w prasie lub innych środkach społecznego przekazu omówienie nowej publikacji książkowej lub imprezy artystycznej (spektaklu, koncertu, wystawy itp.). Zawiera zazwyczaj podstawowe informacje o przedmiocie oraz jego ocenę. Jak napisać dobrą recenzję filmu "Zemsta" Andrzeja Wajdy? Przekonaj się sam! Zapraszamy!

Podobne

inne tego autora