Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/38:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Kąty w okręgu 05:13

Kąty w okręgu

Educast ten poświęcony będzie kątom w okręgu. Dowiesz się, jaka jest zależność między kątami wpisanymi i środkowymi opartymi na tym samym okręgu. Poznasz również twierdzenie o kącie między cięciwą i styczną oraz kącie wpisanym w okrąg i opartym na średnicy. Część teoretyczna tego wykładu pozwoli Ci z łatwością rozwiązać maturalne zadania związane z tą tematyką. Zapraszamy!

expert: Dorota Zaród starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1442
Równanie okręgu na płaszczyźnie kartezjańskiej 05:13

Równanie okręgu na płaszczyźnie kartezjańskiej

Układ współrzędnych kartezjańskich (prostokątny) – to prostoliniowy układ współrzędnych o parach prostopadłych osi. Nazwa pojęcia pochodzi od łacińskiego nazwiska francuskiego matematyka i filozofa Kartezjusza, który wprowadził te idee w 1637 w traktacie "La Géométrie". Równaniem okręgu o środku w punkcie (a,b) i promieniu r nazywamy równanie postaci? Odpowiedź już za chwilę! Zapraszamy!

expert: Dorota Zaród starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1376
Czworokąty wpisane w okrąg i opisane na okręgu 05:13

Czworokąty wpisane w okrąg i opisane na okręgu

Czworokąt wypukły można wpisać w okrąg, jeśli sumy przeciwległych kątów tego czworokąta są równe. Z kolei na czworokącie wypukłym można opisać okrąg, jeśli sumy przeciwległych boków tego czworokąta są równe. W jaki sposób wykorzystać tę wiedzę w praktyce? Zobacz sam przykładowe zadania maturalne, które rozwiąże razem z Tobą Pani Dorota. Zapraszamy!

expert: Dorota Zaród starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1662
Równanie koła i okręgu 05:13

Równanie koła i okręgu

Koło uważane jest za jedno z największych osiągnięć cywilizacji. Pierwsze użycie koła w celach transportu przypisuje się ludności starożytnej Mezopotamii (3,5-4 tysiąca lat p. n. e.). Jaka postać ma nierówność opisująca koło o środku w punkcie S = (a, b) i promieniu r > 0? Odpowiedzi szukaj razem z naszym matematycznym Ekspertem! Zapraszamy!Opracowanie Iza Krużel.

expert: Dorota Zaród starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1297
Wokół trójkąta równobocznego 05:13

Wokół trójkąta równobocznego

Trójkąt równoboczny – trójkąt, który ma wszystkie boki równej długości i kąty równej miary (po 60°). Jaki jest wzór na długość wysokości takiego trójkąta? Pamiętasz wzór na jego pole i długość promienia okręgu opisanego na tym trójkącie? Nasz Ekspert przedstawi i omówi kilka typowych zadań, które mogą pojawić się na egzaminie maturalnym. Zapraszamy.

expert: Sławek Nosek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1377
Wzajemne położenie dwóch okręgów 05:13

Wzajemne położenie dwóch okręgów

Educast ten poświęcony będzie wzajemnemu położeniu dwóch okręgów. Nasz Ekspert opowie Ci o algebraicznych metodach sprawdzania położenia dwóch okręgów, których równania mamy dane. Powtarzaj przed maturą razem z nami! Zapraszamy! Opracowanie Iza Krużel.

expert: Dorota Zaród starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1469
Wzajemne położenie prostej i okręgu 05:13

Wzajemne położenie prostej i okręgu

Nasz Ekspert omówi w tym educaście następujące zagadnienia: rozpoznawanie położenia prostej i okręgu względem siebie, prosta styczna, prosta sieczna, prosta rozłączna z okręgiem, własności prostej stycznej do okręgu i ich wykorzystanie w rozwiązywaniu zadań. Planimetria. Zapraszamy! Opracowanie Iza Krużel.

expert: Dorota Zaród starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1230
Kąty w kole- kąty między styczną a cięciwą 05:13

Kąty w kole- kąty między styczną a cięciwą

Kąt środkowy w kole ma dwa razy większą miarę niż kąt wpisany oparty na tym samym łuku. Kąty wpisane oparte na tym samym łuku mają równe miary. Kąt środkowy oparty na średnicy jest kątem prostym. O czym jeszcze powinieneś pamiętać przed przystąpieniem do egzaminu maturalnego? Sprawdź się już teraz!

expert: Sławek Nosek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1465