Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/15:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Starożytność - w świecie mitów greckich 05:13

Starożytność - w świecie mitów greckich

"Mity są społecznym snem, a sny – osobistym mitem" - powiedział autor "Jądra ciemności" Joseph Conrad. W educaście tym nasz Ekspert przedstawi Ci najważniejsze informacje na temat mitów greckich. Starożytni za pomocą mitów tłumaczyli sobie świat, np. zjawiska przyrody, których genezy nie pojmowali lub pojęcia abstrakcyjne, których nie rozumieli. Dlaczego literatura po dziś dzień odwołuje się do tych zakurzonych opowieści? Po co nam dzisiaj znajomość mitologii?

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2787
Miłość, cierpienie i nadzieja na kartach Biblii 05:13

Miłość, cierpienie i nadzieja na kartach Biblii

Kant twierdził: "Powstanie Biblii jako księgi dla ludu jest największym dobrodziejstwem w dziejach rodu ludzkiego. Wszelkie próby jej zdyskredytowania [...] są zbrodnią przeciwko ludzkości". Przekonaj się, że na kartach tej świętej dla chrześcijan Księgi odnaleźć możesz uniwersalne opowieści o miłości, cierpieniu i nadziei. Zapraszamy!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1578
Biblia czyli 05:13

Biblia czyli "Księga nad Księgami"

"Ta książka łagodnie mnie napomina/ Nie pozwala zasnąć" - pisał Herbert na temat Biblii w wierszu pt. "Książka". Gdzie tkwi źródło biblijnego uniwersalizmu? Dlaczego wiekowe już dzieło wcale się nie starzeje? Gdzie w kulturze współczesnej i nie tylko możemy odnaleźć biblijne tropy? Oglądaj koniecznie! Biblijne konteksty ułatwiają lekturę wielu tekstów kultury i mogą przydać się na maturze!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1945