Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/100:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Charakterystyka trzech rodzajów literackich 05:13

Charakterystyka trzech rodzajów literackich

Literaturę dzielimy na dwa podstawowe typy: prozę i poezję. Jest to główny i najprostszy podział. Kolejnym podziałem jest uporządkowanie twórczości literackiej na trzy podstawowe rodzaje: epikę, lirykę i dramat. Rozróżniamy różne gatunki literackie: epickie, liryczne i dramatyczne. Istnieje też zjawisko synkretyzmu rodzajowego - w niektórych tekstach literackich istnieją elementy epiki, liryki i dramatu równocześnie. Takim gatunkiem jest np. ballada romantyczna czy dramat romantyczny albo powieść poetycka. Wiadomości te, bez wątpienia, przydadzą Ci się w czasie matury! Powtarzaj już teraz!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1791
Podstawowe gatunki liryczne, epickie i dramatyczne 05:13

Podstawowe gatunki liryczne, epickie i dramatyczne

Dzieła literackie podlegają określonej klasyfikacji - rodzajowej i gatunkowej. Tym podziałem zajmuje się dziedzina nauki o literaturze zwana genologią. We współczesnej literaturze te sztywne podziały uległy częściowemu zatarciu, co nie oznacza, że już nie obowiązują. Literatura dzieli się na dwa podstawowe typy: poezję i prozę. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje literackie: epikę, lirykę i dramat. Jaka jest Twoja wiedza na ten temat? To może pojawić się na maturze!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1444
Narodziny oraz rozwój teatru i dramatu greckiego 05:13

Narodziny oraz rozwój teatru i dramatu greckiego

"Teatr - to aktywna refleksja człowieka nad samym sobą" - czytamy w jednej z sentencji Novalisa. Jakie były jego poczatki? Nasz Ekspert opowie Ci o narodzinach, rozwoju i dziejach dramatu greckiego. Informacje te przydadzą Ci się na maturze! Zapraszamy na "edukacyjne dionzije"!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1833
05:13

"Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego

Nie ogarniasz "Nie–Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego? Autor "Irydiona" nadal myli Ci się z autorem "Monachomachii"? Ten wykład stworzony został właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego, jaką rolę poety i poezji zawarł w utworze Krasiński, co oznacza tytuł oraz w jaki sposób autor wykreował swych bohaterów. Nasz Ekspert opowie Ci również, kim jest – zdaniem Krasińskiego – poeta i jaka jest jego krytyczna wobec romantyzmu ocena bohatera i poezji romantycznej? Zapraszamy!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3055
05:13

"Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego

Dramat ubogiego studenta Rodiona Raskolnikowa, który postanowił zamordować starą lichwiarkę, aby udowodnić swoją wielkość, od lat fascynuje czytelników. Być może dlatego, że ten wstrząsający moralitet o upadku i odkupieniu jest zarazem pasjonującą powieścią sensacyjną. Okazuje się, że również może pojawić się na maturze... Jaka jest Twoja wiedza na temat powieści? Czy wiesz, co to powieść psychologiczna? Jakie były okoliczności powstania utworu? Jakie jest przesłanie powieści w kontekście jej epilogu? Odpowiedź już za chwilę!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3615
05:13

"Testament mój" i "Smutno mi, Boże" wiersze J. Słowackiego

Wykład ten poświęcony będzie dwóm wierszom Juliusza Słowackiego: "Testament mój" i "Smutno mi, Boże". Nasz Ekspert opowie Wam, w jaki sposób ujawniają się w nich najważniejsze motywy romantyczne oraz jaki jest ich związek z biografią Słowackiego? Pani Monika zdradzi Wam również, w jaki sposób analizować lub rozszyfrowywać tekst poetycki, aby znaleźć w nim wszystkie najważniejsze informacje...

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1631
Wiersze Różewicza - czy jest możliwa poezja po Oświęcimiu? 05:13

Wiersze Różewicza - czy jest możliwa poezja po Oświęcimiu?

W wykładzie tym nasz Ekspert przedstrawi Ci sylwetkę twórczą Tadeusza Różewicza, spróbuje również porównać poetykę Różewicza i poetykę Baczyńskiego. Przekonaj się, jaka jest Twoja wiedza na temat jednego z najważniejszych polskich poetów współczesnych. Zapraszamy!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1386
Kult pracy w powieści Elizy Orzeszkowej 05:13

Kult pracy w powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem"

Dlaczego praca miała szczególnie dużą wartość dla pozytywistów? Jak charakteryzować i oceniać bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" z punktu widzenia ich stosunku do pracy i patriotyzmu? Jakie są najważniejsze pojęcia, terminy związane z polskim pozytywizmem? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaj w tym educaście! Zapraszamy!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1595
Miłość jako ratunek przed złem świata - wiersze Baczyńskiego 05:13

Miłość jako ratunek przed złem świata - wiersze Baczyńskiego

Czy znacie ten przepiękny wiersz? "Niebo złote ci otworzę,/ w którym ciszy biała nić/ jak ogromny dźwięków orzech,/ który pęknie, aby żyć/ zielonymi listeczkami,/ śpiewem jezior, zmierzchu graniem,/ aż ukaże jądro mleczne/ ptasi świt". Kto jest adresatem wiersza Baczyńskiego? W jaki sposób miłość może ocalać i oczyszczać? Oglądaj educast i poznaj interpretację tego wiersza. Do matury jak znalazł!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1339
Poeta czasów niepoetyckich - Adam Asnyk 05:13

Poeta czasów niepoetyckich - Adam Asnyk

"Miejcie nadzieję!... Nie tę lichą, marną/ [...]/ Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno" - pisał Adam Asnyk - określany jako "poeta czasów niepoetyckich". Czy wiesz, że znajomość jego poezji obowiązuje Cię na maturze? Nasz Ekspert opowie Ci o jego twórczości poetyckiej i refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością w niej zawartej, omówi również filozoficzne tematy podejmowane przez Asnyka oraz główne cechy jego stylu poetyckiego.

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1322
Dramat o złu i psychologii ludzkiej zbrodnii - 05:13

Dramat o złu i psychologii ludzkiej zbrodnii - "Makbet" Szekspira

Czy zgadzasz się z opinią znawcy twórczości Szekspira - Jana Kotta? W tekscie pt. "Makbet albo zarażeni śmiercią" pisał: "Historia w Makbecie pokazana jest jak koszmar.(...) Jako mechanizm fascynuje choćby samą grozą i nieodwracalnością. Koszmar poraża i przeraża. W Makbecie historia pokazana zostaje przez osobiste doświadczenie. Historia w Makbecie jest nieprzejrzysta jak koszmar. I jak w koszmarze wszyscy się w nią zapadają.(...) Przez koszmar brnie się i podchodzi on do gardła. Historia w Makbecie jest lepka i gęsta jak breja i krew.(...) Unurzani we krwi są tutaj wszyscy; mordercy i ofiary. Unurzany we krwi jest świat.(...) Krew w Makbecie nie jest tylko przenośnią, jest materialna i fizyczna, wypływa z ciał pomordowanych. Osiada na rękach i twarzach, na sztyletach i mieczach.(...) Ta krew nie da się zmyć ani z rąk, ani z twarzy. Makbet zaczyna i kończy się rzezią".

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1516
Nowoczesna powieść psychologiczna - 05:13

Nowoczesna powieść psychologiczna - "Cudzoziemka" Kuncewiczowej

„»Diese Nase. Diese Wunderschöne Nase...« Któż to już raz powiedział tak o mnie, przy mnie? Jakież to sprawy jedyne, nieziszczone, najlepsze i najgorsze, zaczęły się od tych słów?" Czy Ty potrafisz odpowiedzieć, kto już kiedyś skierował te słowa do Róży Żabczyńskiej? W wykładzie tym poznasz sylwetkę twórczą Marii Kuncewiczowej oraz jej "Cudzoziemkę", która jest jedną z najwybitniejszych polskich powieści psychologicznych. Nie czytałeś jeszcze? Najwyższy czas!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1263
O czym opowiada 05:13

O czym opowiada "Proces" Kafki?

"Proces" Kafki został uznany za jedną z 10 najważniejszych powieści XX wieku. Józef K. – tak nazywa się główny bohater utwory - w dniu swoich 30 urodzin dowiaduje się o swoim aresztowaniu. Przebiega ono w sposób absurdalny i groteskowy. W jego pokoju na pensji pani Grubach pojawiają się urzędnicy sądowi i oświadczają bohaterowi, że został oskarżony w procesie i właśnie toczy się przeciw niemu śledztwo. Jak dalej rozwija się akcja powieści Kafki? Co staje sie w finale z Józefem K.? Ogladaj koeniecznie ten educast! Zapraszamy!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1236
„Kartoteka” Tadeusza Różewicza 05:13

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza

Wykład ten poświecony będzie jednemu z najważniejszych polskich dramatów XX wieku. Jego lektura nie jest taka prosta, więc uważnie słuchaj wskazówek interpretacyjnych i rad naszego Eksperta! Kto wie, może "Kartoteka" Różewicza pojawi się na maturze...

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 845
05:13

"Granica" Zofii Nałkowskiej

Czy zgadzasz się ze słowami Zenona Ziembiewicza - bohatera powieści Zofii Nałkowskiej pt. "Granica": "Jest się takim, jak myślą ludzie, nie jak myślimy o sobie my, jest się takim, jak miejsce, w którym się jest"? Oglądaj educast i powtarzaj do matury najważniejsze zagadnienia związane powieścią Nałkowskiej!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2363