Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/50:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Narodziny oraz rozwój teatru i dramatu greckiego 05:13

Narodziny oraz rozwój teatru i dramatu greckiego

"Teatr - to aktywna refleksja człowieka nad samym sobą" - czytamy w jednej z sentencji Novalisa. Jakie były jego poczatki? Nasz Ekspert opowie Ci o narodzinach, rozwoju i dziejach dramatu greckiego. Informacje te przydadzą Ci się na maturze! Zapraszamy na "edukacyjne dionzije"!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1833
05:13

"Wesele" Wyspiańskiego - dramat młodopolski

Tematem tego edukastu będzie twórczość niezwykłego w polskim modernizmie pisarza, mianowicie - Stanisława Wyspiańskiego. Dowiesz się z niego, co było takiego wyjątkowego w życiu tego artysty, jakie wydarzenie przyczyniło się do powstania dramatu pt. "Wesele" i jak realizuje się w nim konwencja realistyczna i fantastyczna. Zapraszamy!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1955
Człowiek wobec fatum - 05:13

Człowiek wobec fatum - "Król Edyp" Sofeklesa

O czym opowiada Sofokles w dramacie "Król Edyp"? Jaką opowieść mitologiczną przywołuje? Na czym polega konflikt traficzny i wina tragiczna w utworze? Co tak naprawdę było przyczyną klęski Edypa? Odpowiedzi już za chwilę! Zapraszamy!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2064
Charakterystyka trzech rodzajów literackich 05:13

Charakterystyka trzech rodzajów literackich

Literaturę dzielimy na dwa podstawowe typy: prozę i poezję. Jest to główny i najprostszy podział. Kolejnym podziałem jest uporządkowanie twórczości literackiej na trzy podstawowe rodzaje: epikę, lirykę i dramat. Rozróżniamy różne gatunki literackie: epickie, liryczne i dramatyczne. Istnieje też zjawisko synkretyzmu rodzajowego - w niektórych tekstach literackich istnieją elementy epiki, liryki i dramatu równocześnie. Takim gatunkiem jest np. ballada romantyczna czy dramat romantyczny albo powieść poetycka. Wiadomości te, bez wątpienia, przydadzą Ci się w czasie matury! Powtarzaj już teraz!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1791
Człowiek ze Stratfordu - William Szekspir 05:13

Człowiek ze Stratfordu - William Szekspir

"Lecz choćby oczy jej były na niebie, a owe gwiazdy w oprawie jej oczu, blask jej oblicza zawstydziłby gwiazdy" - kto jest autorem tego słynnego zdania? Oglądaj educast i poznaj najważniejsze informacje na temat autora "Romeo i Julii". Nasz Ekspert przedstawi Ci również potrzebne konteksty ułatwiające lekturę jego utworów! The rest is silence. Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1373
Dramat o złu i psychologii ludzkiej zbrodnii - 05:13

Dramat o złu i psychologii ludzkiej zbrodnii - "Makbet" Szekspira

Czy zgadzasz się z opinią znawcy twórczości Szekspira - Jana Kotta? W tekscie pt. "Makbet albo zarażeni śmiercią" pisał: "Historia w Makbecie pokazana jest jak koszmar.(...) Jako mechanizm fascynuje choćby samą grozą i nieodwracalnością. Koszmar poraża i przeraża. W Makbecie historia pokazana zostaje przez osobiste doświadczenie. Historia w Makbecie jest nieprzejrzysta jak koszmar. I jak w koszmarze wszyscy się w nią zapadają.(...) Przez koszmar brnie się i podchodzi on do gardła. Historia w Makbecie jest lepka i gęsta jak breja i krew.(...) Unurzani we krwi są tutaj wszyscy; mordercy i ofiary. Unurzany we krwi jest świat.(...) Krew w Makbecie nie jest tylko przenośnią, jest materialna i fizyczna, wypływa z ciał pomordowanych. Osiada na rękach i twarzach, na sztyletach i mieczach.(...) Ta krew nie da się zmyć ani z rąk, ani z twarzy. Makbet zaczyna i kończy się rzezią".

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1516
Specyficzny bunt młodego pokolenia na przykładzie 05:13

Specyficzny bunt młodego pokolenia na przykładzie "Tanga" Mrożka

Kto w dramacie Sławomira Mrożka wypowiada te słowa:"Zdawało mi się, że to międzyludzkie rządzi nami i za to ludzkie mści się, zabijając nas. Ale widzę, że to tylko Edek"? Powtarzaj do matury najważniejsze informacje na temat tego wyjatkowego utworu. Odpowiedz na pytanie, co to takiego teatr absurdu, scharakteryzuj najważniejszych bohaterów "Tanga", omów problematykę utworu. Po obejrzeniu tego castu pójdziesz na maturę tanecznym krokiem...

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1183
„Kartoteka” Tadeusza Różewicza 05:13

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza

Wykład ten poświecony będzie jednemu z najważniejszych polskich dramatów XX wieku. Jego lektura nie jest taka prosta, więc uważnie słuchaj wskazówek interpretacyjnych i rad naszego Eksperta! Kto wie, może "Kartoteka" Różewicza pojawi się na maturze...

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 845
Podstawowe gatunki liryczne, epickie i dramatyczne 05:13

Podstawowe gatunki liryczne, epickie i dramatyczne

Dzieła literackie podlegają określonej klasyfikacji - rodzajowej i gatunkowej. Tym podziałem zajmuje się dziedzina nauki o literaturze zwana genologią. We współczesnej literaturze te sztywne podziały uległy częściowemu zatarciu, co nie oznacza, że już nie obowiązują. Literatura dzieli się na dwa podstawowe typy: poezję i prozę. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje literackie: epikę, lirykę i dramat. Jaka jest Twoja wiedza na ten temat? To może pojawić się na maturze!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1444
Konwencja realistyczna i symboliczna w 05:13

Konwencja realistyczna i symboliczna w "Weselu"

Tematem tego edukastu jest konwencja realistyczne i wizyjna, symboliczna w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Z wykładu tego dowiesz się, jakie wydarzenia historyczne wpłynęły na relacje między chłopami a inteligencją, jak interpretować różne symbole, które się w nim pojawiają, wreszcie zaś: jaka była społeczna diagnoza postawiona przez Stanisława Wyspiańskiego. Kto wypowiada w dramacie te słowa: Pon się boją we wsi ruchu. Pon nas obśmiewają w duchu?

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1260