Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/35:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Narodziny oraz rozwój teatru i dramatu greckiego 05:13

Narodziny oraz rozwój teatru i dramatu greckiego

"Teatr - to aktywna refleksja człowieka nad samym sobą" - czytamy w jednej z sentencji Novalisa. Jakie były jego poczatki? Nasz Ekspert opowie Ci o narodzinach, rozwoju i dziejach dramatu greckiego. Informacje te przydadzą Ci się na maturze! Zapraszamy na "edukacyjne dionzije"!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1833
Charakterystyka trzech rodzajów literackich 05:13

Charakterystyka trzech rodzajów literackich

Literaturę dzielimy na dwa podstawowe typy: prozę i poezję. Jest to główny i najprostszy podział. Kolejnym podziałem jest uporządkowanie twórczości literackiej na trzy podstawowe rodzaje: epikę, lirykę i dramat. Rozróżniamy różne gatunki literackie: epickie, liryczne i dramatyczne. Istnieje też zjawisko synkretyzmu rodzajowego - w niektórych tekstach literackich istnieją elementy epiki, liryki i dramatu równocześnie. Takim gatunkiem jest np. ballada romantyczna czy dramat romantyczny albo powieść poetycka. Wiadomości te, bez wątpienia, przydadzą Ci się w czasie matury! Powtarzaj już teraz!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1793
05:13

"Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego

Nie ogarniasz "Nie–Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego? Autor "Irydiona" nadal myli Ci się z autorem "Monachomachii"? Ten wykład stworzony został właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego, jaką rolę poety i poezji zawarł w utworze Krasiński, co oznacza tytuł oraz w jaki sposób autor wykreował swych bohaterów. Nasz Ekspert opowie Ci również, kim jest – zdaniem Krasińskiego – poeta i jaka jest jego krytyczna wobec romantyzmu ocena bohatera i poezji romantycznej? Zapraszamy!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3056
Romantyzm na maturze 05:13

Romantyzm na maturze

Romantyzm na maturze? To wcale nie takie straszne! Sam zobacz! Nasz Ekspert przedstawi Ci najważniejsze cechy literatury romantycznej w oparciu o analizę wiersza C. K. Norwida pt. "Klaskaniem mając obrzękłe prawice". Przekonaj się, że klucz interpretacyjny leży zupełnie blisko...!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1683
05:13

"Przedwiośnie" Żeromskiego - powieść rozwojowa

„Gdzie są twoje szklane domy?” W wykładzie tym poznasz cechy powieści "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, dowiesz się, jakie były trzy drogi rozwojowe, które prezentuje pisarz w powieści oraz jak rozumieć zakończenie utworu: "Baryka wyszedł z szeregów robotników i parł oddzielnie, wprost na ten szary mur żołnierzy - na czele zbiedzonego tłumu". Zapraszamy!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1841
Człowiek ze Stratfordu - William Szekspir 05:13

Człowiek ze Stratfordu - William Szekspir

"Lecz choćby oczy jej były na niebie, a owe gwiazdy w oprawie jej oczu, blask jej oblicza zawstydziłby gwiazdy" - kto jest autorem tego słynnego zdania? Oglądaj educast i poznaj najważniejsze informacje na temat autora "Romeo i Julii". Nasz Ekspert przedstawi Ci również potrzebne konteksty ułatwiające lekturę jego utworów! The rest is silence. Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1374
Dramat o złu i psychologii ludzkiej zbrodnii - 05:13

Dramat o złu i psychologii ludzkiej zbrodnii - "Makbet" Szekspira

Czy zgadzasz się z opinią znawcy twórczości Szekspira - Jana Kotta? W tekscie pt. "Makbet albo zarażeni śmiercią" pisał: "Historia w Makbecie pokazana jest jak koszmar.(...) Jako mechanizm fascynuje choćby samą grozą i nieodwracalnością. Koszmar poraża i przeraża. W Makbecie historia pokazana zostaje przez osobiste doświadczenie. Historia w Makbecie jest nieprzejrzysta jak koszmar. I jak w koszmarze wszyscy się w nią zapadają.(...) Przez koszmar brnie się i podchodzi on do gardła. Historia w Makbecie jest lepka i gęsta jak breja i krew.(...) Unurzani we krwi są tutaj wszyscy; mordercy i ofiary. Unurzany we krwi jest świat.(...) Krew w Makbecie nie jest tylko przenośnią, jest materialna i fizyczna, wypływa z ciał pomordowanych. Osiada na rękach i twarzach, na sztyletach i mieczach.(...) Ta krew nie da się zmyć ani z rąk, ani z twarzy. Makbet zaczyna i kończy się rzezią".

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1518