Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/87:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Cechy dramatu szekspirowskiego 05:13

Cechy dramatu szekspirowskiego

Z educastu dowiesz się, dlaczego Szekspir uznawany jest za autora wszechczasów. Nasz ekspert wyjaśni Ci, na czym polegał jego fenomen i co wyróżnia jego dramaty spośród innych. Zapraszamy!

expert: Patrycja Babicka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3215
Mowa zależna i niezależna 05:13

Mowa zależna i niezależna

Z educastu dowiecie się, czym jest mowa zależna i niezależna. Przedstawie Wam również cechy dialogu i monologu. Na koniec spróbujemy przekształcić mowę zależną na niezależną. Zapraszam!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 7346
Jak zinterpretować wiersz? 05:13

Jak zinterpretować wiersz?

Twoim największym problemem jest lektura poezji? Czytasz i nic nie rozumiesz? Nie ogarniasz, czym jest metafora i nigdy nie wiesz, o co tak naprawdę chodziło autorowi? Ogladaj koniecznie ten educast! Nasz Ekspert wyjaśni Ci, jak krok po kroku interpretować wiersze. Zapraszamy!

expert: Małgorzata Jochan starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2703
Dramat antyczny 05:13

Dramat antyczny

Dowiesz się, z czego wyrósł dramat i teatr grecki. Poznasz zasady, którymi kierowała się sztuka antyczna. Ponadto, nasz ekspert przybliży Ci główne cechy dramatu greckiego. Poznasz pojęcia: stasimon, parodos, mimesis, katharsis, decorum oraz zasadę trzech jedności.

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3862
Budowa zdań 05:13

Budowa zdań

W lekcji tej zapoznasz się z takimi pojęciami jak podmiot, orzeczenie, przydawka, dopełnienie, okolicznik. Dowiesz się, jakie wyróżniamy części zdania oraz jakie pełnią one funkcje. W filmie pojawią się też przykłady różnego typu zdań, tak byś mógł przyswoić najważniejsze informacje.

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 9117
05:13

"Zemsta" Aleksandra Fredry

O czym opowiada "Zemsta" Aleksandra Fredry? Czy nadal śmieszy i bawi, czy jedynie nudzi, a jej lektura jest smutnym szkolnym obowiązkiem? Zobacz filmik i przekonaj sie, że miłość Wacława i Klary coś przypomina, że kłócący sie Cześnik z Rejentem być może mieszkają za rogiem, Papkin siedzi z Tobą w ławce, a z Podstoliną jeździsz tym samym autobusem do szkoły! Nie przegap!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 5315
05:13

"Dziady" Adama Mickiewicza

Nie czytałeś jeszcze "Dziadów"? Zanim to zrobisz - obejrzyj educast i dowiedz się, kiedy powstał cykl dramatyczny Mickiewicza, z jakich części się składa oraz co je łączy! Nasz Ekspert opowie Ci również, kim była wybranka serca romantycznego poety! Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3798
05:13

"Dziady" cz. II

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie/ Co to będzie, co to bedzie?"Nie wiesz skąd pochodzi ten znany cytat? Oglądaj koniecznie ten educast! Z naszym Ekspertem dowiesz się, gdzie i kiedy rozgrywał się pogański obrzęd dziadów oraz o czym opowiada część druga Mickiewiczowskiego cyklu dramatycznego? Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 10333
T.Różewicz  05:13

T.Różewicz "Ocalony"

Poznaj z naszym Ekspertem jeden z najbardziej znanych polskich wierszy w literaturze XX wieku! Dowiesz się, w jakich okolicznościach powstał utór, o czym opowiada oraz jak można go interpretować! Oglądaj educast i przekonaj się, że czytanie poezji może sprawiać przyjemność i frajdę!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2885
05:13

"Balladyna" Juliusza Słowackiego

Kim była Balladyna i jakie popełniła zbrodnie? Jakie znaczenie dla polskiego romantyzmu ma utwór Juliusza Słowackiego? Odpowiedzi znajdziecie w tym educaście! Z naszym Ekspertem wybierzecie się na wciągające malinobranie! Bądźcie uważni! Gdzieś czai sie podstęp! Zapraszamy!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 14887
05:13

"Świętoszek" Moliera

Nasz Ekspert przedstawi Ci podstawowe informacje na temat życia i twórczości francuskiego komediopisarza - Jean Baptiste Poquelina - znanego pod pseudonimem - Molier. Na czym polegała głupota Orgona i zaślepienie Elmiry? Dlaczego czasem warto wejść pod stół...? Wspólnie postaramy się zebrać najważniejsze wątki jednej z najbardziej znanych komedii w dziejach kultury europejskiej. Zapraszamy!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 4651
Huxley 05:13

Huxley "Nowy wspaniały świat"- rekomendacja

Masz dość szkolnych lektur? Chciałbyś przeczytać coś, co sprawi Ci frajdę i przyjemność? Śięgnij po książkę zaproponowaną przez naszego Eksperta w lekcji rekomendacyjnej! Może "Nowy wspaniały świat"? Już sam tytuł brzmi intrygująco, nie sądzisz?

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2293
05:13

"Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" - Doroty Masłowskiej

Czy Masłowska jest "ruskim szpiegiem", a "Wojna polsko-ruska" to rzeczywiscie pierwsza polska powieść dresiarska? Kim był Silny i jak skończyła się jego historia? Oglądaj educast poświęcony jednej z najgłośniejszych polskich książek ostatnich lat. Zapraszamy.

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2139
Od Tespisa do Szekspira 05:13

Od Tespisa do Szekspira

Jakie były początki dramatu? Czym cechowała się tragedia antyczna, ilu aktorów mogło jednocześnie występować na scenie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym educaście. Ekspert wyjaśni Ci również, jakie znaczenie dla dramatu eurpoejskiego miała postać Williama Szekspira. Zapraszamy!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2236
Poezja J. Twardowskiego a filozofia św. Franciszka 05:13

Poezja J. Twardowskiego a filozofia św. Franciszka

Co łaczy poezję Jana Twardowskiego z filozofią świetego Franciszka z Asyżu? Czego uczy nas współczesny poeta i żyjący na przełomie XII i XIII wieku świety? Oglądaj ten educast i przygotowywuj sie do egzaminu gimnazjalnego razem z nami!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2213