Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/45:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Rodzaje literackie 05:13

Rodzaje literackie

Jeśli nie wiesz, do jakiego rodzaju literackiego przyporządkować powieść, hymn czy komedię - koniecznie musisz obejrzeć ten film. Dowiesz się, czym są rodzaje literackie oraz skąd pochodzi taki podział. Test, który znajduje się niżej pozwoli Ci na utrwalenie i poszerzenie wiadomości z tego educastu. Zapraszamy.

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 4277
Mowa zależna i niezależna 05:13

Mowa zależna i niezależna

Z educastu dowiecie się, czym jest mowa zależna i niezależna. Przedstawie Wam również cechy dialogu i monologu. Na koniec spróbujemy przekształcić mowę zależną na niezależną. Zapraszam!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 7346
Iliada i Odyseja Homera 05:13

Iliada i Odyseja Homera

O czym opowiada "Iliada" i "Odyseja" Homera? Kiedy powstały i dlaczego nadal je czytamy? Kim była antyczna piękność - Helena trojańska, żona Menelaosa - i dlaczego tak bardzo namieszała w dziejach? Obejrzyj ten filmik i przekonaj sie, że problemy i wątpliwości starożytnych wcale nie różnyły się tak bardzo od naszych! Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 6335
05:13

"Zemsta" Aleksandra Fredry

O czym opowiada "Zemsta" Aleksandra Fredry? Czy nadal śmieszy i bawi, czy jedynie nudzi, a jej lektura jest smutnym szkolnym obowiązkiem? Zobacz filmik i przekonaj sie, że miłość Wacława i Klary coś przypomina, że kłócący sie Cześnik z Rejentem być może mieszkają za rogiem, Papkin siedzi z Tobą w ławce, a z Podstoliną jeździsz tym samym autobusem do szkoły! Nie przegap!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 5315
05:13

"Świętoszek" Moliera

Nasz Ekspert przedstawi Ci podstawowe informacje na temat życia i twórczości francuskiego komediopisarza - Jean Baptiste Poquelina - znanego pod pseudonimem - Molier. Na czym polegała głupota Orgona i zaślepienie Elmiry? Dlaczego czasem warto wejść pod stół...? Wspólnie postaramy się zebrać najważniejsze wątki jednej z najbardziej znanych komedii w dziejach kultury europejskiej. Zapraszamy!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 4651
05:13

"Kamienie na szaniec" Kamińskiego

Akcja książki „Kamienie na szaniec” rozpoczyna się wiosną. Główni bohaterowie Alek, Zośka, Rudy i ich przyjaciele są wówczas młodymi ludźmi, pełnymi aspiracji, rodzącymi się wraz z przyrodą do dorosłości, do nowego życia. Wiosna przemienia się w lato, lato zaś w jesień. To właśnie wrzesień 1939 roku staje się jesienią życia głównych bohaterów, porą ich powolnego umierania. Zapraszamy na educast poświęcony tej poruszającej książce!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 11990
05:13

"Folwark zwierzęcy" Orwella

"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych" - ciekawe stwierdzenie... Oglądaj educast i dowiedz się, o czym opowiada słynna powieść Orwella pt. "Folwark zwierzęcy"? Co tak naprawdę kryje się za historią zwierząt na angielskiej farmie? Przeciwko komu skierowana jest ich rewolucja? Odpowiedzi szukaj w kolejnej naszej lekcji rekomendacyjnej. Zapraszamy.

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2286
Od Tespisa do Szekspira 05:13

Od Tespisa do Szekspira

Jakie były początki dramatu? Czym cechowała się tragedia antyczna, ilu aktorów mogło jednocześnie występować na scenie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym educaście. Ekspert wyjaśni Ci również, jakie znaczenie dla dramatu eurpoejskiego miała postać Williama Szekspira. Zapraszamy!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2236
05:13

"Zemsty" A. Wajdy - recenzja filmowa

Według "Słownika terminów literackich" pod redakcją M. Głowińskiego recenzja to: opublikowane w prasie lub innych środkach społecznego przekazu omówienie nowej publikacji książkowej lub imprezy artystycznej (spektaklu, koncertu, wystawy itp.). Zawiera zazwyczaj podstawowe informacje o przedmiocie oraz jego ocenę. Jak napisać dobrą recenzję filmu "Zemsta" Andrzeja Wajdy? Przekonaj się sam! Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2564