Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/50:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Sztuka pisania listu 05:13

Sztuka pisania listu

Z educastu dowiesz się, jak poprawnie napisać list. Nasz ekspert przedstawi Ci kilka praktycznych wskazówek, jak powinna być zbudowana ta forma wypowiedzi. Zapraszamy.

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3394
Biblia - podstawowe informacje 05:13

Biblia - podstawowe informacje

Jutro kartkówka ze znajomomości Biblii, a Twoja wiedza jest jak "dom zbudowany na piasku"? Bez stresu! Obejrzyj ten educast i zostań biblijną Alfą i Omegą! Dowiesz się, kiedy powstała Biblia, w jaki sposób ją dzielimy, o czym opowiadają jej poszczególne księgi! Pamiętaj, z pustego to i Salomon nie naleje, więc zabieraj sie do pracy! Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 4499
Księga Hioba 05:13

Księga Hioba

Czy historia Hioba może powiedzieć więcej o naszym życiu niż kultowy serial w telewizji? Po co czytać zakurzone księgi? Czy w Biblii znajdziemy jeszcze dzisiaj coś odkrywczego, co utrwali fragment doświadczeń, którymi żyjemy na co dzień? Obejrzyj ten educast, a przekonasz sie, że jeden z pierwszych odcinków Twojego ulubionego serialu mógł mieć swoje źródło w dylematach Hioba...Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2796
05:13

"Psałterz Dawidów" Jana Kochanowskiego

Co to takiego psalm biblijny i jakie są jego cechy charakterystyczne? Czy wiesz coś na temat najpopularniejszego renesansowego przekładu Księgi Psalmów – „Psałterza Dawidowego” Jana Kochanowskiego? Oglądaj i powtarzaj z nami! Przekonaj sie, że wiedzę można zobaczyć!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2328
Powtórzenie wiadomości o Biblii (Nowy Testament) 05:13

Powtórzenie wiadomości o Biblii (Nowy Testament)

Wykład ten pozwoli Ci zebrać i utrwalić najważniejsze informacje na temat Biblii i jej budowy. Nasz Ekspert przypomni Ci takie pojęcia jak przypowieść, apokryf, podsumuje również wiedzę na temat Ewangelii oraz Apokalipsy św. Jana. Powtarzaj do egzaminu gimnazjalnego razem z nami!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2952
Analiza wiersza 05:13

Analiza wiersza "Ikar" Grochowiaka i obrazu Brueghla

Educast ten będzie próbą porównania dzieł pochodzących z dwóch odmiennych dziedzin sztuki - literatury i malarstwa. Analizie poddany zostanie wiersz Stanisława Grochowiaka pt. "Ikar" oraz obraz Pietera Brueghla Starszego "Pejzaż z upadkiem Ikara". Zapowiada się ciekawie...

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2411
Starożytność - w świecie mitów greckich 05:13

Starożytność - w świecie mitów greckich

"Mity są społecznym snem, a sny – osobistym mitem" - powiedział autor "Jądra ciemności" Joseph Conrad. W educaście tym nasz Ekspert przedstawi Ci najważniejsze informacje na temat mitów greckich. Starożytni za pomocą mitów tłumaczyli sobie świat, np. zjawiska przyrody, których genezy nie pojmowali lub pojęcia abstrakcyjne, których nie rozumieli. Dlaczego literatura po dziś dzień odwołuje się do tych zakurzonych opowieści? Po co nam dzisiaj znajomość mitologii?

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2776
Miłość, cierpienie i nadzieja na kartach Biblii 05:13

Miłość, cierpienie i nadzieja na kartach Biblii

Kant twierdził: "Powstanie Biblii jako księgi dla ludu jest największym dobrodziejstwem w dziejach rodu ludzkiego. Wszelkie próby jej zdyskredytowania [...] są zbrodnią przeciwko ludzkości". Przekonaj się, że na kartach tej świętej dla chrześcijan Księgi odnaleźć możesz uniwersalne opowieści o miłości, cierpieniu i nadziei. Zapraszamy!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1564
Biblia czyli 05:13

Biblia czyli "Księga nad Księgami"

"Ta książka łagodnie mnie napomina/ Nie pozwala zasnąć" - pisał Herbert na temat Biblii w wierszu pt. "Książka". Gdzie tkwi źródło biblijnego uniwersalizmu? Dlaczego wiekowe już dzieło wcale się nie starzeje? Gdzie w kulturze współczesnej i nie tylko możemy odnaleźć biblijne tropy? Oglądaj koniecznie! Biblijne konteksty ułatwiają lekturę wielu tekstów kultury i mogą przydać się na maturze!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1939
Miron Białoszewski - poeta osobny 05:13

Miron Białoszewski - poeta osobny

"Żałujcie,/ żeście nie widzieli,/ jak ludzie chodzą,/ żałujcie!" - czytamy w "Balladzie o zejściu do sklepu" Mirona Białoszewskiego. O czym tak naprawdę opowiada ten dziwny utwór? Co to takiego katabaza? Jak interpretować ten wiersz? Z jakim jeszcze innym tekstem może kojarzyć się balladowa opowieść autora autora "Obrotów rzeczy"? Dlaczego określano go jako "poetę osobnego"? Posłuchaj, co ma Ci do powiedzenia nasz Ekspert!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1465