Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/80:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Od Tespisa do Szekspira 05:13

Od Tespisa do Szekspira

Jakie były początki dramatu? Czym cechowała się tragedia antyczna, ilu aktorów mogło jednocześnie występować na scenie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym educaście. Ekspert wyjaśni Ci również, jakie znaczenie dla dramatu eurpoejskiego miała postać Williama Szekspira. Zapraszamy!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2222
Narodziny oraz rozwój teatru i dramatu greckiego 05:13

Narodziny oraz rozwój teatru i dramatu greckiego

"Teatr - to aktywna refleksja człowieka nad samym sobą" - czytamy w jednej z sentencji Novalisa. Jakie były jego poczatki? Nasz Ekspert opowie Ci o narodzinach, rozwoju i dziejach dramatu greckiego. Informacje te przydadzą Ci się na maturze! Zapraszamy na "edukacyjne dionzije"!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1847
05:13

"Wesele" Wyspiańskiego - dramat młodopolski

Tematem tego edukastu będzie twórczość niezwykłego w polskim modernizmie pisarza, mianowicie - Stanisława Wyspiańskiego. Dowiesz się z niego, co było takiego wyjątkowego w życiu tego artysty, jakie wydarzenie przyczyniło się do powstania dramatu pt. "Wesele" i jak realizuje się w nim konwencja realistyczna i fantastyczna. Zapraszamy!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1973
Rodzaje literackie 05:13

Rodzaje literackie

Jeśli nie wiesz, do jakiego rodzaju literackiego przyporządkować powieść, hymn czy komedię - koniecznie musisz obejrzeć ten film. Dowiesz się, czym są rodzaje literackie oraz skąd pochodzi taki podział. Test, który znajduje się niżej pozwoli Ci na utrwalenie i poszerzenie wiadomości z tego educastu. Zapraszamy.

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 4267
Sztuka pisania listu 05:13

Sztuka pisania listu

Z educastu dowiesz się, jak poprawnie napisać list. Nasz ekspert przedstawi Ci kilka praktycznych wskazówek, jak powinna być zbudowana ta forma wypowiedzi. Zapraszamy.

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3394
05:13

"Dziady" Adama Mickiewicza

Nie czytałeś jeszcze "Dziadów"? Zanim to zrobisz - obejrzyj educast i dowiedz się, kiedy powstał cykl dramatyczny Mickiewicza, z jakich części się składa oraz co je łączy! Nasz Ekspert opowie Ci również, kim była wybranka serca romantycznego poety! Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3776
05:13

"Dziady" cz. II

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie/ Co to będzie, co to bedzie?"Nie wiesz skąd pochodzi ten znany cytat? Oglądaj koniecznie ten educast! Z naszym Ekspertem dowiesz się, gdzie i kiedy rozgrywał się pogański obrzęd dziadów oraz o czym opowiada część druga Mickiewiczowskiego cyklu dramatycznego? Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 10290
05:13

"Balladyna" Juliusza Słowackiego

Kim była Balladyna i jakie popełniła zbrodnie? Jakie znaczenie dla polskiego romantyzmu ma utwór Juliusza Słowackiego? Odpowiedzi znajdziecie w tym educaście! Z naszym Ekspertem wybierzecie się na wciągające malinobranie! Bądźcie uważni! Gdzieś czai sie podstęp! Zapraszamy!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 14842
Człowiek wobec fatum - 05:13

Człowiek wobec fatum - "Król Edyp" Sofeklesa

O czym opowiada Sofokles w dramacie "Król Edyp"? Jaką opowieść mitologiczną przywołuje? Na czym polega konflikt traficzny i wina tragiczna w utworze? Co tak naprawdę było przyczyną klęski Edypa? Odpowiedzi już za chwilę! Zapraszamy!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2079
Charakterystyka trzech rodzajów literackich 05:13

Charakterystyka trzech rodzajów literackich

Literaturę dzielimy na dwa podstawowe typy: prozę i poezję. Jest to główny i najprostszy podział. Kolejnym podziałem jest uporządkowanie twórczości literackiej na trzy podstawowe rodzaje: epikę, lirykę i dramat. Rozróżniamy różne gatunki literackie: epickie, liryczne i dramatyczne. Istnieje też zjawisko synkretyzmu rodzajowego - w niektórych tekstach literackich istnieją elementy epiki, liryki i dramatu równocześnie. Takim gatunkiem jest np. ballada romantyczna czy dramat romantyczny albo powieść poetycka. Wiadomości te, bez wątpienia, przydadzą Ci się w czasie matury! Powtarzaj już teraz!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1810
Człowiek ze Stratfordu - William Szekspir 05:13

Człowiek ze Stratfordu - William Szekspir

"Lecz choćby oczy jej były na niebie, a owe gwiazdy w oprawie jej oczu, blask jej oblicza zawstydziłby gwiazdy" - kto jest autorem tego słynnego zdania? Oglądaj educast i poznaj najważniejsze informacje na temat autora "Romeo i Julii". Nasz Ekspert przedstawi Ci również potrzebne konteksty ułatwiające lekturę jego utworów! The rest is silence. Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1394
Dramat o złu i psychologii ludzkiej zbrodnii - 05:13

Dramat o złu i psychologii ludzkiej zbrodnii - "Makbet" Szekspira

Czy zgadzasz się z opinią znawcy twórczości Szekspira - Jana Kotta? W tekscie pt. "Makbet albo zarażeni śmiercią" pisał: "Historia w Makbecie pokazana jest jak koszmar.(...) Jako mechanizm fascynuje choćby samą grozą i nieodwracalnością. Koszmar poraża i przeraża. W Makbecie historia pokazana zostaje przez osobiste doświadczenie. Historia w Makbecie jest nieprzejrzysta jak koszmar. I jak w koszmarze wszyscy się w nią zapadają.(...) Przez koszmar brnie się i podchodzi on do gardła. Historia w Makbecie jest lepka i gęsta jak breja i krew.(...) Unurzani we krwi są tutaj wszyscy; mordercy i ofiary. Unurzany we krwi jest świat.(...) Krew w Makbecie nie jest tylko przenośnią, jest materialna i fizyczna, wypływa z ciał pomordowanych. Osiada na rękach i twarzach, na sztyletach i mieczach.(...) Ta krew nie da się zmyć ani z rąk, ani z twarzy. Makbet zaczyna i kończy się rzezią".

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1539
Specyficzny bunt młodego pokolenia na przykładzie 05:13

Specyficzny bunt młodego pokolenia na przykładzie "Tanga" Mrożka

Kto w dramacie Sławomira Mrożka wypowiada te słowa:"Zdawało mi się, że to międzyludzkie rządzi nami i za to ludzkie mści się, zabijając nas. Ale widzę, że to tylko Edek"? Powtarzaj do matury najważniejsze informacje na temat tego wyjatkowego utworu. Odpowiedz na pytanie, co to takiego teatr absurdu, scharakteryzuj najważniejszych bohaterów "Tanga", omów problematykę utworu. Po obejrzeniu tego castu pójdziesz na maturę tanecznym krokiem...

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1201
„Kartoteka” Tadeusza Różewicza 05:13

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza

Wykład ten poświecony będzie jednemu z najważniejszych polskich dramatów XX wieku. Jego lektura nie jest taka prosta, więc uważnie słuchaj wskazówek interpretacyjnych i rad naszego Eksperta! Kto wie, może "Kartoteka" Różewicza pojawi się na maturze...

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 845
Podstawowe gatunki liryczne, epickie i dramatyczne 05:13

Podstawowe gatunki liryczne, epickie i dramatyczne

Dzieła literackie podlegają określonej klasyfikacji - rodzajowej i gatunkowej. Tym podziałem zajmuje się dziedzina nauki o literaturze zwana genologią. We współczesnej literaturze te sztywne podziały uległy częściowemu zatarciu, co nie oznacza, że już nie obowiązują. Literatura dzieli się na dwa podstawowe typy: poezję i prozę. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje literackie: epikę, lirykę i dramat. Jaka jest Twoja wiedza na ten temat? To może pojawić się na maturze!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1462