Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/80:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Rodzaje literackie 05:13

Rodzaje literackie

Jeśli nie wiesz, do jakiego rodzaju literackiego przyporządkować powieść, hymn czy komedię - koniecznie musisz obejrzeć ten film. Dowiesz się, czym są rodzaje literackie oraz skąd pochodzi taki podział. Test, który znajduje się niżej pozwoli Ci na utrwalenie i poszerzenie wiadomości z tego educastu. Zapraszamy.

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 4269
Mowa zależna i niezależna 05:13

Mowa zależna i niezależna

Z educastu dowiecie się, czym jest mowa zależna i niezależna. Przedstawie Wam również cechy dialogu i monologu. Na koniec spróbujemy przekształcić mowę zależną na niezależną. Zapraszam!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 7308
Iliada i Odyseja Homera 05:13

Iliada i Odyseja Homera

O czym opowiada "Iliada" i "Odyseja" Homera? Kiedy powstały i dlaczego nadal je czytamy? Kim była antyczna piękność - Helena trojańska, żona Menelaosa - i dlaczego tak bardzo namieszała w dziejach? Obejrzyj ten filmik i przekonaj sie, że problemy i wątpliwości starożytnych wcale nie różnyły się tak bardzo od naszych! Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 6315
05:13

"Zemsta" Aleksandra Fredry

O czym opowiada "Zemsta" Aleksandra Fredry? Czy nadal śmieszy i bawi, czy jedynie nudzi, a jej lektura jest smutnym szkolnym obowiązkiem? Zobacz filmik i przekonaj sie, że miłość Wacława i Klary coś przypomina, że kłócący sie Cześnik z Rejentem być może mieszkają za rogiem, Papkin siedzi z Tobą w ławce, a z Podstoliną jeździsz tym samym autobusem do szkoły! Nie przegap!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 5288
05:13

"Świętoszek" Moliera

Nasz Ekspert przedstawi Ci podstawowe informacje na temat życia i twórczości francuskiego komediopisarza - Jean Baptiste Poquelina - znanego pod pseudonimem - Molier. Na czym polegała głupota Orgona i zaślepienie Elmiry? Dlaczego czasem warto wejść pod stół...? Wspólnie postaramy się zebrać najważniejsze wątki jednej z najbardziej znanych komedii w dziejach kultury europejskiej. Zapraszamy!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 4649
05:13

"Kamienie na szaniec" Kamińskiego

Akcja książki „Kamienie na szaniec” rozpoczyna się wiosną. Główni bohaterowie Alek, Zośka, Rudy i ich przyjaciele są wówczas młodymi ludźmi, pełnymi aspiracji, rodzącymi się wraz z przyrodą do dorosłości, do nowego życia. Wiosna przemienia się w lato, lato zaś w jesień. To właśnie wrzesień 1939 roku staje się jesienią życia głównych bohaterów, porą ich powolnego umierania. Zapraszamy na educast poświęcony tej poruszającej książce!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 11976
05:13

"Folwark zwierzęcy" Orwella

"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych" - ciekawe stwierdzenie... Oglądaj educast i dowiedz się, o czym opowiada słynna powieść Orwella pt. "Folwark zwierzęcy"? Co tak naprawdę kryje się za historią zwierząt na angielskiej farmie? Przeciwko komu skierowana jest ich rewolucja? Odpowiedzi szukaj w kolejnej naszej lekcji rekomendacyjnej. Zapraszamy.

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2271
Od Tespisa do Szekspira 05:13

Od Tespisa do Szekspira

Jakie były początki dramatu? Czym cechowała się tragedia antyczna, ilu aktorów mogło jednocześnie występować na scenie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym educaście. Ekspert wyjaśni Ci również, jakie znaczenie dla dramatu eurpoejskiego miała postać Williama Szekspira. Zapraszamy!

expert: Katarzyna Biernacka starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 2223
Narodziny oraz rozwój teatru i dramatu greckiego 05:13

Narodziny oraz rozwój teatru i dramatu greckiego

"Teatr - to aktywna refleksja człowieka nad samym sobą" - czytamy w jednej z sentencji Novalisa. Jakie były jego poczatki? Nasz Ekspert opowie Ci o narodzinach, rozwoju i dziejach dramatu greckiego. Informacje te przydadzą Ci się na maturze! Zapraszamy na "edukacyjne dionzije"!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1848
Charakterystyka trzech rodzajów literackich 05:13

Charakterystyka trzech rodzajów literackich

Literaturę dzielimy na dwa podstawowe typy: prozę i poezję. Jest to główny i najprostszy podział. Kolejnym podziałem jest uporządkowanie twórczości literackiej na trzy podstawowe rodzaje: epikę, lirykę i dramat. Rozróżniamy różne gatunki literackie: epickie, liryczne i dramatyczne. Istnieje też zjawisko synkretyzmu rodzajowego - w niektórych tekstach literackich istnieją elementy epiki, liryki i dramatu równocześnie. Takim gatunkiem jest np. ballada romantyczna czy dramat romantyczny albo powieść poetycka. Wiadomości te, bez wątpienia, przydadzą Ci się w czasie matury! Powtarzaj już teraz!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1812
05:13

"Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego

Nie ogarniasz "Nie–Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego? Autor "Irydiona" nadal myli Ci się z autorem "Monachomachii"? Ten wykład stworzony został właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego, jaką rolę poety i poezji zawarł w utworze Krasiński, co oznacza tytuł oraz w jaki sposób autor wykreował swych bohaterów. Nasz Ekspert opowie Ci również, kim jest – zdaniem Krasińskiego – poeta i jaka jest jego krytyczna wobec romantyzmu ocena bohatera i poezji romantycznej? Zapraszamy!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3084
Romantyzm na maturze 05:13

Romantyzm na maturze

Romantyzm na maturze? To wcale nie takie straszne! Sam zobacz! Nasz Ekspert przedstawi Ci najważniejsze cechy literatury romantycznej w oparciu o analizę wiersza C. K. Norwida pt. "Klaskaniem mając obrzękłe prawice". Przekonaj się, że klucz interpretacyjny leży zupełnie blisko...!

expert: Monika Oleksa starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1700
05:13

"Przedwiośnie" Żeromskiego - powieść rozwojowa

„Gdzie są twoje szklane domy?” W wykładzie tym poznasz cechy powieści "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, dowiesz się, jakie były trzy drogi rozwojowe, które prezentuje pisarz w powieści oraz jak rozumieć zakończenie utworu: "Baryka wyszedł z szeregów robotników i parł oddzielnie, wprost na ten szary mur żołnierzy - na czele zbiedzonego tłumu". Zapraszamy!

expert: Adam Nocuń starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1842
Człowiek ze Stratfordu - William Szekspir 05:13

Człowiek ze Stratfordu - William Szekspir

"Lecz choćby oczy jej były na niebie, a owe gwiazdy w oprawie jej oczu, blask jej oblicza zawstydziłby gwiazdy" - kto jest autorem tego słynnego zdania? Oglądaj educast i poznaj najważniejsze informacje na temat autora "Romeo i Julii". Nasz Ekspert przedstawi Ci również potrzebne konteksty ułatwiające lekturę jego utworów! The rest is silence. Zapraszamy!

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1395
Dramat o złu i psychologii ludzkiej zbrodnii - 05:13

Dramat o złu i psychologii ludzkiej zbrodnii - "Makbet" Szekspira

Czy zgadzasz się z opinią znawcy twórczości Szekspira - Jana Kotta? W tekscie pt. "Makbet albo zarażeni śmiercią" pisał: "Historia w Makbecie pokazana jest jak koszmar.(...) Jako mechanizm fascynuje choćby samą grozą i nieodwracalnością. Koszmar poraża i przeraża. W Makbecie historia pokazana zostaje przez osobiste doświadczenie. Historia w Makbecie jest nieprzejrzysta jak koszmar. I jak w koszmarze wszyscy się w nią zapadają.(...) Przez koszmar brnie się i podchodzi on do gardła. Historia w Makbecie jest lepka i gęsta jak breja i krew.(...) Unurzani we krwi są tutaj wszyscy; mordercy i ofiary. Unurzany we krwi jest świat.(...) Krew w Makbecie nie jest tylko przenośnią, jest materialna i fizyczna, wypływa z ciał pomordowanych. Osiada na rękach i twarzach, na sztyletach i mieczach.(...) Ta krew nie da się zmyć ani z rąk, ani z twarzy. Makbet zaczyna i kończy się rzezią".

expert: Marcin Dyrcz starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1541