Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/94:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Unie za panowania Andegawenów i Jagiellonów 05:13

Unie za panowania Andegawenów i Jagiellonów

Dowiesz się, w jakich okolicznościach zostały zawarte unie personalne między Polską a Węgrami oraz między Polską a Wielkim Księstwem Litewskim. Poznasz równiesz przebieg wielkiej wojny z zakonem krzyżackim, która miała miejsce w latach 1409-1411. Zapraszamy.

expert: Tadeusz Januszek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3712
Próby zjednoczenia Polski po rozbiciu dzielnicowym 05:13

Próby zjednoczenia Polski po rozbiciu dzielnicowym

Dowiesz się, jak wyglądały kolejne próby zjednoczenia Polski po rozbiciu dzielnicowym. Zapoznasz się z okresem panowania Władysława Łokieta i Kazimierza Wielkiego. Test, który znajduje sie niżej pozwoli Ci na podsumowanie i uzupełnienie wiadomości z wykładu.

expert: Tadeusz Januszek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 4173
Pierwsze państwa słowiańskie 05:13

Pierwsze państwa słowiańskie

Z educastu dowiesz się, kiedy zaczęły formować się pierwsze państwa słowiańskie. Poznasz genezę powstania Czech i Polski, czas panowania Mieszka I i znaczenie chrztu w roku 966. Zapoznasz się z najważniejszymi wydarzeniami z początków dziejów Polski. Test pozwoli Ci lepiej utrwalić materiał z wykładu.

expert: Tadeusz Januszek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3463
Grecja hellenistyczna 05:13

Grecja hellenistyczna

Z educastu dowiesz się, co kryje się pod określeniem "Grecja hellenistyczna". Poznasz przyczyny kryzysu w Grecji po wojnie peloponeskiej oraz okres panowania Aleksandra Wielkiego. Zapraszamy.

expert: Tadeusz Januszek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3455
Humanizm - Odrodzenie (Renesans) 05:13

Humanizm - Odrodzenie (Renesans)

Z educastu dowiesz się, jakie nowe koncepcje społeczne zawdzięczamy Odrodzeniu. Nasz ekspert przybliży Ci postać Nicolo Machiavellego, Tomasza Morusa i Erazma z Rotterdamu. Ponadto, dowiesz się, jak wyglądała renesansowa sztuka. Na koniec kilka słów o renesansie w Polsce. Zapraszamy!

expert: Tadeusz Januszek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 4120
Rewolucja przemysłowa-  II połowa XIX wieku 05:13

Rewolucja przemysłowa- II połowa XIX wieku

Nie wyobrażasz sobie życia bez telefonu? Historia jest dla Ciebie tak nudna, że w czasie lekci wyobrażasz sobie daleką podróż samolotem na bezludną wyspę? Obejrzyj edukast i przekonaj się, że samolot i sms zawdzięczasz rewolucji przemysłowej w II połowie XIX wieku. Z filmiku dowiesz się również, jak zmieniła się europejska gospodarka, kogo najpierw oświeciła żarówka oraz dlaczego Karol Marks tak bardzo namieszał...

expert: Tadeusz Januszek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3174
Utrata niepodległości przez Polskę- koniec XVIII wieku 05:13

Utrata niepodległości przez Polskę- koniec XVIII wieku

Sejm Wielki, Konstytucja 3-ego Maja, rozbiory Polski, konfederacja targowicka, insurekcja kościuszkowska, bitwa pod Racławicami. Koniec wieku XVIII w Polsce obfituje w szereg niezwykle ważnych wydarzeń dla kraju. Wiedza o tym okresie to podstawa. Zapraszamy do obejrzenia educastu!

expert: Tadeusz Januszek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 5109
Powstanie listopadowe 05:13

Powstanie listopadowe

Chcesz ukniknąć kolejnej bitwy pod Grunwaldem po powrocie rodziców ze zbliżającej się wywiadówki? Ucz się historii na edudu.pl i poznaj odpowiedzi na następujące pytania: jak funkcjonowało Królestwo Polskie tuż przed wybuchem powstania listopadowego?jakie tajne organizacje patriotyczne działały na terenie Królestwa Polskiego oraz jaki przebieg miało powstanie? Bez trudu? Tylko na edudu!

expert: Tadeusz Januszek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 6302
Europa i świat na przełomie XIX i XX wieku 05:13

Europa i świat na przełomie XIX i XX wieku

Nasz Ekspert opowie Ci, jak zmieniał się świat na przełomie XIX i XX wieku. Wspólnie poznacie przyczyny przemian, najważniejszych naukowców, nowe trendy w architekturze, sztuce i muzyce. Zparaszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3109
Wiosna Ludów 05:13

Wiosna Ludów

W educaście tym nasz Ekspert omówi sytuację polityczną Francji i w Austrii w połowie XIX wieku. Opowie Wam również o powstaniu na Węgrzech i przedstawi skutki Wiosny Ludów. Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3962
Opozycja w II Rzeczpospolitej po 1926 roku 05:13

Opozycja w II Rzeczpospolitej po 1926 roku

Co może pojawić się na maturze z historii? Przygotowaliśmy dla Was w pigułce następujące zagadnienia: działalność Romana Dmowskiego, stworzenie i program Obozu Wielkiej Polski, Stronnictwo Narodowe i Obóz Narodowo-Radykalny, Centrolew i przyczyny jego rozpadu, działalność Stronnictwa Ludowego. Powtarzaj razem z edudu.pl!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 716
Struktura narodowościowa w II Rzeczpospolitej 05:13

Struktura narodowościowa w II Rzeczpospolitej

Jaki charakter miała II Rzeczpospolitra? Czy była państwem wielonarodowym czy jednonarodowym? Jaki był odsetek mniejszosci narodowych, które zamieszkinały nasz kraj? Odpowiedzi na powyzsz pytania poznasz już za chwilę! Klikaj edudu.pl i przekonaj sie, że matura z historii to pestka!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 866
Ustrój II Rzeczpospolitej 05:13

Ustrój II Rzeczpospolitej

Jaka jest Twoja wiedza na temat ustroju II Rzeczpospolitej? Czym była tzw. Mała Konstytucja? Kiedy uchwalono pełną ustawę zasadniczą w Polsce po odzyskaniu niepodległości? Qui rogat - non errat - jak mawiali starożytni! Oglądaj edudu.pl i nie błądź!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 1175
Sytuacja przed referendum ludowym w 1946 05:13

Sytuacja przed referendum ludowym w 1946

Dlaczego komuniści odwlekali termin wyborów? Jak próbowano zmniejszyć role innych partii w Polsce? O co bezpodstawnie oskarżano PSL? Jak Polskie Stronnictwo Ludowe broniło przed komunistami? Jak sytuacja przed referendum wyglądała w Stronnictwie Pracy? Jak rozwijała się sytuacja w Polskiej Partii Socjalistycznej? Szukaj odpowiedzi razem z nami! Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 323
Działalność Stronnictwa Pracy po II wojnie światowej 05:13

Działalność Stronnictwa Pracy po II wojnie światowej

Gdzie znajdowało się większość działaczy Stronnictwa Pracy? Co stało się ze Stronnictwem Pracy po czerwcu 1945 roku? Co wydarzyło się 14 listopada 1945 roku? Pod jakim patronatem wydawany był „Tygodnik Powszechny”? W jakim celu działało pismo „Dziś i Jutro”? Jak po wojnie w kraju mogła rozwijać się narodowa demokracja? Odpowiedzi szukaj w tym educaście. Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 135