Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/96:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Polska w latach 1943-1944- polskie podziemie wobec nadciągającej Armii Czerwonej 05:13

Polska w latach 1943-1944- polskie podziemie wobec nadciągającej...

Co stało na przeszkodzie rozpoczęcia narodowego powstania przed przybyciem Armii Czerwonej? Jakie organizacje proradzieckie działały na terenie Polski? Jak traktowana miała być Armia Czerwona przez oddziały polskie? Czego domagano się od władz radzieckich? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym educaście. Zapraszamy do powtórek!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 198
Akcja Burza 05:13

Akcja Burza

Educast ten poświęcony będzie sytuacji Polski w roku 1944, wkroczeniu Armi Czerwonej oraz akcji Burza zorganizowanej przez AK. Nie trać czasu - powtarzaj do matury razem z nami!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 409
Reformy rolne w II Rzeczpospolitej 05:13

Reformy rolne w II Rzeczpospolitej

Zagadnienia, które omówi nasz Ekspert to: próby reformowania rolnictwa w odrodzonym państwie polskim, sytuacja własności ziemskiej na terenach II Rzeczpospolitej, obszary zacofane i rozwinięte, pomysły partii na rozwiązanie problemu rolnictwa, reforma rolna z 1920 roku, druga ustawa rolna z 1925 roku oraz jej nowelizacja z 1933 roku. Powtarzaj do matury razem z edudu.pl!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 847
Scalanie państwa polskiego - walki na wschodzie 05:13

Scalanie państwa polskiego - walki na wschodzie

"Nie da się zaprzeczyć, że najbardziej sensacyjnymi skutkami wojny polsko-bolszewickiej były te, do których nie doszło" - pisał Norman Davies w książce pt. "Orzeł biały, czerwona gwiazda" (Kraków 2000). Obejrzyj ten educast i przekonaj się, jak wyglądały walki na wschodzie w dwudziestoleciu międzywojennym, dlaczego wybuchła wojna polsko-bolszewicka oraz czym był tzw. "cud nad Wisłą". Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 844
II połowa kampanii wrześniowej 05:13

II połowa kampanii wrześniowej

W educaście tym nasz Ekspert omówi sytuację Polski w połowie kampanii wrześniowej, wkroczenie wojsk radzieckich do Polski wschodniej, złamanie postanowień dotyczących paktów o nieagresji Polski z ZSSR, reakcje rządu polskiego na wkroczenie wojsk radzieckich, kapitulację Warszawy oraz ostatnie walki wojsk polskich z okupantem niemieckim. Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 782
Podział ziem Rzeczpospolitej po kampanii wrześniowej - okupacja radziecka 05:13

Podział ziem Rzeczpospolitej po kampanii wrześniowej - okupacja...

Omów następujące zagadnienia: 1. nowo wyznaczona granica pomiędzy Niemcami a państwem radzieckim, 2. Wileńszczyzna, 3. utworzenie ukraińskiej i białoruskiej republiki radzieckiej, 4. polonia państw bałtyckich po wkroczeniu Armii Czerwonej.

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 751
Demokracje ludowe w Europie Środkowo-Wschodniej 05:13

Demokracje ludowe w Europie Środkowo-Wschodniej

Wykład ten pozwoli Ci odpowiedzieć na następujące pytania: co zmieniło się w krajach Europy Środkowej po zakończeniu II wojny światowej? Jaką politykę wobec tego regionu prowadził Kreml? Czym w istocie była tzw. demokracja ludowa? Co stało się z żołnierzami Armii Czerwonej powracającymi z Zachodu? Szukaj odpowiedzi razem z nami!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 256
Wybuch Powstania Warszawskiego - walki w sierpniu 05:13

Wybuch Powstania Warszawskiego - walki w sierpniu

Kto oprócz oddziałów AK walczył w powstaniu? Jakiego uzbrojenia używali Niemcy podczas powstania? Co powstańcom udało się zdobyć? Jak informowana była ludność o powstaniu? Powtarzaj razem z nami! Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 314
Działania partyzantki polskiej na wschodzie 05:13

Działania partyzantki polskiej na wschodzie

Gdzie po raz pierwszy miało miejsce spotkanie wojsk Armii Krajowej z Armią Czerwoną? Do czego zmuszano wojska podziemia polskiego podczas wkraczania Armii Czerwonej? Jak traktowane były podziemne wojska polskie przez administrację radziecką? Szukaj odpowiedzi razem z nami! Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 161
Polskie podziemie oraz walki polsko-ukraińskie 05:13

Polskie podziemie oraz walki polsko-ukraińskie

Co było przyczyną tak licznych wstąpień w szeregi AK? Co stało się 5 sierpnia 1943 roku? Co to była Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów? Jak na starcia polsko-ukraińskie odpowiadali Niemcy? Powtarzaj do matury razem z nami! Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 170
Ewakuacja armii polskiej z ZSRR - 1942 05:13

Ewakuacja armii polskiej z ZSRR - 1942

Co było przyczyną licznych interwencji generała Władysława Andersa w marcu 1942 roku? Jak na decyzje o akcji ewakuacji wojska polskiego ze Związku Radzieckiego zareagował premier Władysław Sikorski? Co stało się z ludnością, która pozostała w Związku Radzieckim po ewakuacji wojska polskiego? Jak władze sowieckie traktowały ludność narodowości niepolskiej, która chciała się ewakuować z wojskiem polskim? Szukaj odpowiedzi razem z nami! Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 208
Skutki przeprowadzenia akcji 05:13

Skutki przeprowadzenia akcji "Burza"

Co zostało osiągnięte podczas akcji „Burza”, a czego nie dało się osiągnąć? Jak rozwijała się współpraca polsko-radziecka? Co stało się z żołnierzami, którzy odmówili wstąpienia do Armii Berlinga? W jakim celu stworzona została organizacja „Nie”? Warto znać odpowiedzi na te pytania przed maturą z historii. Zapraszamy do wspólnych powtórek!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 204
Rozwój podziemia w Polsce - okupacja niemiecka 05:13

Rozwój podziemia w Polsce - okupacja niemiecka

Co to był Państwowy Korpus Bezpieczeństwa? Czym zajmował się Departament Oświaty i Kultury? Na jakie obszary została podzielona w tym okresie okupowana Polska? Która organizacja podziemna chciała pozostać niezależna po utworzeniu Armii Krajowej? Powtarzaj przed maturą razem z nami! Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 294
Walki z UPA i akcja 05:13

Walki z UPA i akcja "Wisła"

Jak rysowały się relacje polsko-ukraińskie na terenie Rzeszowszczyzny? Gdzie wspólnie z oddziałami polskimi UPA zaatakowała radziecki garnizon? Na czym polegała akcja Wisła? Szukaj odpowiedzi razem z nami! Zapraszamy.

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 485
Pogorszenie i zerwanie stosunków polsko-radzieckich w czasie II wojny światowej 05:13

Pogorszenie i zerwanie stosunków polsko-radzieckich w czasie II...

Jak rozwijały się relacje polsko-radzieckie po wyjściu Armii Andersa? Jakie działania podejmował premier Sikorski w celu poprawy relacji polsko-radzieckich? Jaki znane postacie należały do Związku Patriotów Polskich? Co zmieniło się po odnalezieniu grobów polskich żołnierzy w Katyniu? Na te i inne jeszcze pytania odpowie w tym educaście nasz Ekspert. Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 313