Zarejestruj nazwę Użytkownika

Sprawdź swoją wiedzę z tego zakresu!

Pytanie 1/56:

Powiązane filmy

Pokaż poziom:   dowolny  | Gimnazjum  | Matura
sortuj:   trafność | tytuł  |  data dodania  |  ocena  |  popularność  | 
Sprawa Polski na konferencji w Jałcie 05:13

Sprawa Polski na konferencji w Jałcie

Czy postanowienia konferencji w Jałcie były korzystne dla Polski? Kto decydował o Polsce na konferencji w Jałcie? Jakie inne ważne postanowienia dotyczące Europy podjęto na tej konferencji?Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym krótkim caście.

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 842
Konsolidacja władzy ludowej 05:13

Konsolidacja władzy ludowej

Jakie były warunki życia w Warszawie w 1945 roku? Jak władze komunistyczne organizowały nowa władze w Polsce po II wojnie światowej? Jak obchodzono się z ludnością, która nie podporządkowała się nowym władzom? Zapraszamy do powtórek razem z edudu.pl!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 461
Konsekwencje wojen prowadzonych przez Polskę w XVII wieku 05:13

Konsekwencje wojen prowadzonych przez Polskę w XVII wieku

Z educastu dowiesz się, jakie były skutki wojen ze Szwecją, Rosją i Turcją prowadzonych przez Polskę w XVII wieku. Nasz ekspert przedstawi Ci zmiany, jakie zaszły w społeczeństwie polskim na wsi oraz w miastach w tamtych czasach. Zapraszamy.

expert: Tadeusz Januszek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3820
Powstanie styczniowe 05:13

Powstanie styczniowe

Przeżyłeś bitwę pod Grunwaldem na historii, a jutro nadciąga już kartkówkowe powstanie styczniowe? Bez obaw! Z Ekspertem edudu.pl szybko poznasz przyczyny, przebieg i skutki powstania z 1863 roku. Dowiesz się również, w jaki sposób wybuchła wojna krymska i jakie to miało znaczenie dla naszego kraju. Przygotowaliśmy dla Ciebie test, który pozwali Ci utrwalić i podsumować wiadomości! Zapraszamy!

expert: Tadeusz Januszek starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 6675
Zakończenie I wojny światowej 05:13

Zakończenie I wojny światowej

Co działo się 11 listopada 1918 roku w Compiegne? Jakie były skutki pierwszej wojny światowej? Czego dotyczył układ wersalski? Odpowiedzi na te pytania zna nasz Ekspert - Pan Tomasz Morański zaprasza do ogladania jego filmów!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 3248
Kształtowanie się granic Polski - spory z Litwą i Czechosłowacją 05:13

Kształtowanie się granic Polski - spory z Litwą i Czechosłowacją

Jaka jest Twoja wiedza przed maturą na temat terenów spornych przy granicy polsko-czechosłowackiej? Czym była Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego? Co postanowiono na konferencji w Spa? Jak wyglądał problem granicy z Litwą oraz jaki był wpływ działań Armii Czerwonej na politykę w tamtym rejonie? Czym było powstanie generała Lucjana Żeligowskiego? Powtarzaj razem z nami! Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 928
Europa w przededniu II wojny - polityka zaborcza Niemiec i Włoch 05:13

Europa w przededniu II wojny - polityka zaborcza Niemiec i Włoch

Przed maturą z historii koniecznie powinieneś powtórzyć następujące zagadnienia: sytuacja Czechosłowacji po konferencji w Monachium, zmiany w rządzie tego kraju, odłączenie się Słowacji, zajęcie Czech przez Niemcy, relacje niemiecko-litewskie, przyłączenie Kłajpedy, atak Włoch na Albanię. Obejrzyj nasz Ekducast i zdaj na 100 procent!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 973
I połowa kampanii wrześniowej 05:13

I połowa kampanii wrześniowej

Jak przebiegała pierwsza połowa kampanii wrześniowej? Jaka była odpowiedź sojuszników Polski – Anglii i Francji - na atak Niemiec na Rzeczpospolitą? Jakie były decyzje rządu polskiego w czasie marszu armii niemieckiej na Warszawę? W jaki sposób zachowywał sie wtedy Związek Radziecki? Jak przebiegała bitwa nad Bzurą? Szukaj odpowiedzi razem z nami!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 816
Koniec II wojny światowej a sprawa Polski 05:13

Koniec II wojny światowej a sprawa Polski

Educast ten poświęcony będzie zakończeniu II wojny światowej w kontekście sytuacji Polski. Nasz Ekspert odpowie na pytanie, dlaczego Polska nie uczestniczyła w konferencji założycielskiej ONZ oraz jakie polskie jednostki przyczyniły się do zwycięstwa nad Niemcami? Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 396
Sprawa Polski w Poczdamie (1945) 05:13

Sprawa Polski w Poczdamie (1945)

Spróbuj odpowiedzieć na kilka pytań: czego dotyczyła konferencja w Poczdamie? Co stwierdzała konferencja w sprawie Polski? Co miało rozstrzygnąć kwestię granic polskich na Zachodzie? Dlaczego ZSRR starało się o poszerzenie granic Polski na zachodzie? Odpowiedzi szukaj w tym edukaście. Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 283
Polska przed wprowadzeniem demokracji ludowej 05:13

Polska przed wprowadzeniem demokracji ludowej

Gdzie formowała się nowa władza ludowa po wkroczeniu Armii Czerwonej? Jak nowa władza odnosiła się do organizacji podziemnych? Co głosiły hasła propagandowe PKWN? Jak formowano nowe Wojsko Polskie? Szukaj odpowiedzi razem z nami! Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 165
Sprawa polska przed konferencją w Teheranie 05:13

Sprawa polska przed konferencją w Teheranie

Spróbuj odpowiedzieć na następujące pytania i przekonaj się, czy jesteś przygotowany do matury z historii. Kiedy zerwano stosunki dyplomatyczne ZSRR z Polską? Jakie przyniosło to skutki dla przyszłego państwa polskiego? Kiedy powstał Związek Patriotów Polskich i komu podlegał?

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 172
Konferencja w Teheranie a sprawa polska 05:13

Konferencja w Teheranie a sprawa polska

Przed maturą z historii lub sprawdzianem warto wiedzieć, jaką granicę ustalona dla Polski podczas konferencji w Teheranie oraz jaka była rola Polski w czasie obrad. Nie trać czasu i atłasu! Powtarzaj razem z nami!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 362
Sytuacja w kraju i na świecie przed Jałtą 05:13

Sytuacja w kraju i na świecie przed Jałtą

Sytuacja na frontach wschodnim i zachodnim. Współpraca polskiego podziemia z Armią Czerwona oraz rozwiązanie Armii Krajowej to główne tematy tego castu. Zapraszamy!

expert: Tomasz Morański starstarstarstarstar  Ilość wyświetleń: 442